Hızlı bilgi ve sipariş için 0532 213 6045

Palina’s kelimesi latince olan “palinoia” dan türetilmiş olup; mükemmele ulaşıncaya kadar tüm gücünle çalışmak anlamına gelmektedir. Firmamıza bu ismi seçmemizin nedenlerinden biri de anlamını kendimize misyon edinmiş olmamızdandır.

Neden Palina’s

• Çünkü Palina’s ta hiçbir katkı maddesine yer verilmiyor. Özellikle ; ovaleks ve S 500 gibi kimyasal kabartıcı ve lezzet vericiler sağlığa son derece zararlı olduğundan ürünlerimizde asla kullanılmaz.
• Çünkü Palina’s ta kullanılan unlar Anadolu da yetişen buğdayların hakiki taşdeğirmende öğütülmesiyle elde ediliyor.
• Çünkü Palina’s ta ‘’ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK’’ baz alınıyor
• Çünkü Palina’s ta kullanılan her malzemede kalite ve hijyen koşulları ön planda tutuluyor
• Çünkü palina’s ta gluten alerjisi olanlar unutulmuyor
• Çünkü Palina’s ta size ailenize çocuklarınıza ve tüm sevdiklerinize değer veriliyor
Palinas (13)

Zararlı katkı maddelerini biliyor muydunuz?

 • Ovaleks nedir?

  Asıl adı "ovalette" olan bu ürün ; kek/pandispanya yapımında kullanılan bir katkı maddesidir. Hem emülgatör, hem stabilizatör işlevi görür.
  Vazelini andıran bir jel formundadır. Bizde genellikle beyaz-şeffaf renktedir ancak turuncu, yeşilimsi vb de olabilir. Tereyağ ve sıvılar aynı sıcaklıkta mı, yumurtaları yavaş yavaş yedireyim vb sorunları bertaraf eder. Emülsiyon yönteminde miksere hepsini aynı anda koyar, son hızda çırparsınız, emülsiyon kendiliğinden gerçekleşir. Üreticisi yarı yarıya yumurtadan tasarruf sağlar, işgücü ve zamanı % 90 azaltır diye reklamını yapar.
  Ortaya çıkan ürün son derece homojen hava kabarcıklarıyla bezenmiş, sanayi üretimi bir sünger kadar sağlam, daha kabarık, malzemedeki kalite istikrarsızlığını telafi eden (mesela daha bayat yumurtayı), sözde raf ömrü daha uzun bir kektir.
  Ne yazık ki "ovaleks" evhanımları tariflerine kadar girmiştir. Onlar da, tersi olacağına, fabrika ürünleriyle aşık atmaya başlamıştır.
  Ovalexi pastaneler kilolarla alıyorlar, ucuz bir madde, fiyatı da arap sabununa endeksli. Neden, çünkü ovelax, arap sabunu ve kimyasal gübre yapımında kullanılıyor! Çürük yumurtayla yapılsa bile kötü tadı bastıran, pastanın, kekin tüm hatalarını gizleyen bir madde. Çin tuzu gibi! Üstelik ovalex satan firmalar bile tanıtımlarında açıkça yazıyorlar. “Yumurta miktarını yüzde elli azaltır, ucuz pasta yapımında kullanılır” diye.
  Oysa ovalexin içindeki bazı maddeler kimi ülkelerde yasaklanmış bile. Polisorbat (Bazı ülkelerde kullanımı yasaktır) Kimyasal gübre ve arap sabunu yapımında kullanılır. Sentetiktir.Polipilen Glikol: Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı bu maddeyi kansorejen sınıfında değerlendirmektedir. Sentetiktir. Poligliserol: En ucuz şekilde hayvan artıklarından elde edilir. Sentetiktir.Sorbitol: Alerjik reaksiyonlara, bağırsak hastalıklarına neden olur. Sentetiktir.
 • S 500 nedir?

  Bir zamanlar, içinde un, su ve tuzdan başka hiçbir katkı maddesi içermeyen mayalı ekmeklerimiz vardı...
  Bunların çoğunu şehirlerimizde yaşarken başımıza musallat edilen modern hayat uğruna kaybettik.
  Herşeyimizi batıdan ithal etmeye başladığımızdan beri bu en temel gıda maddemiz olan ekmek de değişikliğe uğratıldı. Balon gibi şişirilmiş, içi kof, tadı lezzeti kalmamış, ekmek görüntüsü verilmeye çalışılmış bir garip nesne oluvermiş.
  İşte adı ekmek olan bu garip nesneyi üretmek için biz diyelim on, siz deyin yirmi çeşit, kökenleri hakkında bilgimiz olmayan ve bize bilgi verilmeyen katkı maddesi ilave ediliyor artık. Bu katkı maddelerinin tüketiciye faydası olmadığı gibi üstelik zararı olabiliyor.
  Katılma Nedenleri: Hamurun asidini arttırmak, bayatlamayı geciktirmek, ekmek hatalarını ve hastalıklarını düzeltmek, su kaldırma oranını yükseltmek, hacim artışı sağlamak, un rekoltesini yükseltmek vs gibi amaçlar için kullanılmaktadırlar
  Bu katkı maddeleri hayvan kökenli olabildikleri gibi, migrenden, alerjiye hatta kansere kadar birçok rahatsızlıklar oluşturabilen maddelerdir. Uygulamada ise bu katkı maddeleri bu isimleri ile değil ticari isimleri ile alınır satılır ve kullanılır. Örnek vermek gerekirse, S500, Soft'r, Acti-Plus, Hydra, Joker, Pantera vs gibi ticari isimlerle satılan bu ürünlerin içerikleri incelendiği zaman bir çok katkı maddesini kombine ettiği görülür.Kullanıcı firma bu maddelerin içerikleri ile de pek ilgilenmez. Ayrıca fırınlarda bu katkı maddelerini hamura katacak eğitilmiş elemanların yetersizliği sebebi ile ekseriya limit aşımı tehlikesi de söz konusu olmaktadır.